українська english  
 
  головна | археологія | історія | письмові джерела | відпочинок | контакти

Яворівський Є. Нова Скварява. Історико-краєзнавче долідження.-Львів: Ліга-Прес, 2002.-192с.

Це перше історико-краєзнавче дослідження села Нова Скварява Жовківського району Львівської області. Написане в науково-популярній формі з залученням літературно-мемуарного матеріалу від найдавніших доісторичних часів до сьогодення. Особливо широко і образно автор розповідає про бойові дії УПА та участь у них мешканців села. Подано план-схему села, описано історичні місця, позначені на ній. Книга багато ілюстрована.

Конопля В., Яворівський З. Нова Скварява. Пам'ятки археології.-Львів-Новий час, 2003, 48 с., іл. - Серія "Археологічні джерела Львівщини".-Вип 3.

Археологічний нарис про загублені у правіках сліди перебування предків сучасних мешканців Нової Скваряви на Жовківщині. За матеріалами місцевого краєзнавця Євгена Яворівського, визначено давні поселення та кургани, а також історичні пам'ятки пізнього середньовіччя. Видання ілюстроване, містить відомості про матеріальну та духовну культуру населення, яке проживало тут у часи неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку і Давньої Русі.

Кузьмин С. Моє життя і боротьба. Львів: 2003.-25 с.

Це розповідь-спогад автора про життя, покладене на вівтар незалежності України. Степан Кузьмин згадує як в його рідному селі Новій Скваряві на хвилі національного відродження виник осередок ОУН, як новоскварявці боролись за незалежність України. Автор розповідає про свою діяльність у період німецької окупації та еміграції. ЧИТАТИ

VLADIMIR J. KAYE EARLY UKRAINIAN SETTLEMENTS IN CANAD 1895-1900. Dr. Josef Oleskow's Role in the Settlement of the Canadian Northwest. Toronto, 1964.

Детально розповідається про перебування новоскварявця доктора Йосипа Олеськова в Канаді і його діяльність направлену на захист емігрантів з України в Канаді.

Горак Р. Іван Франко і Жовківщина. Документальні нариси. Львів: "Логос" 2004.

Відомий дослідник життя і творчості Івана Франка Роман Горак розповідає про перебування "Великого Каменяра" в Новій Скваряві у свого вірного друга Йосипа Олеськова. Значна увага приділена життю і діяльності видатного вченого, доктора філософії, професора перекладача новоскварявця Йосипа Олеськова.

Завада І. Ірод Окаянний: драматична поема на 5 дій. - К.: Видавничий центр "Просвіта", 1999.-112 с.:порт.

В ній розповідається про режим кривавого тирана і ворога Христової Правди.
Автор - Іван Завада новоскварявець (1913 р.н.). За освітою юрист. З молодих літ культурно-громадський та політичний діяч на батьківщині та в еміграції. З перших класів гімназії почав писати вірші, гуморески і скечідля сцени, пізніше - п'єси, реферати популярно-наукового та суспільно-політичного характеру. Захистив дисертацію "Ризький договір і Україна". Довголітній голова управи НТШ та член установ ДЦ-УНР в екзилі.

© 2005-2009